Venezuela vs Peru - Raporti i ndeshjes së futbollit - 15 Qershor 2019 - ESPN

Venezuela dhe Peru nisën Copa America me një barazim 0-0 të shtunën në një ndeshje të shënuar nga dy golat peruan të shënuar pas një konsultimi me gjyqtarin e ndihmës video (VAR).

Qëllimi i Christofer Gonzales në minutën 11e ishte për të shënuar. Më parë në lëvizje, Jefferson Farfan pësoi të njëjtën magji 19 minuta pas fillimit të pjesës së dytë, pasi kreu i tij ra në objektiv.

- Copa America: Të gjithë ju duhet të dini [19659005] - Orari i plotë i ndeshjeve të Copa America

Ndeshja u bë gjithnjë e më shumë pasi Venezuela kishte Luis Mago skadoi në minuta 16 nga fundi.

Peruja ishte e pafat. për të mbajtur tre pikë, me portierin venezuelian Miell Wuilker duke e bërë një mbrojtje të shkëlqyeshme në një refleks vendimtar për të hedhur topin në minutën e fundit të ndeshjes.

"Ne jemi pak të shqetësuar sepse mendojmë se meritojmë të fitojmë", tha kapiteni peruan Paulo Guer rero. "Ne nuk mund të gjejmë topin e fundit.

"Bëmë atë që mundëm. Kishte vetëm një gol që mungonte. "

Gjysma e parë ishte një çështje fillestare, por gjërat u përmirësuan në gjysmën e dytë kur Peruja mundi kundërshtarët e tyre. një nga vetëm dy ekipet e Amerikës së Jugut për të fituar ndonjëherë Copa America.

Barazimi nënkuptonte që të dy skuadrat ishin të lidhura për vendin e dytë në Grupin A, prapa Brazilit, që mundën Bolivinë 3-0 në ndeshjen e hapjes të turneut të premten.

Peru do të përballet me Bolivi të martën në raundin e dytë dhe Brazili do të përballet me Venezuelën të njëjtën ditë.