Venezuela vs Peru - Raporti i ndeshjes së futbollit - 15 qershor 2019 - ESPN

Venezuela dhe Peru filluan Copa America e tyre me një barazim 0-0 të Shtunën në një ndeshje të shënuar nga dy gola Peruan të shënuar pas konsultimit me ndihmës arbitrin e videos (VAR).

Goli i Christofer Gonzales në minutën e 11-të ishte të shënonte. Më parë gjatë lëvizjes, Jefferson Farfan pësoi të njëjtin fat 19 minuta në pjesën e dytë, pasi goditja e tij me kokë ra në portë.

- Copa America: Gjithçka që duhet të dini [19659005] - Orari i plotë i ndeshjeve të Copa America

Ndeshja u bë gjithnjë e më shumë pasi Venezuela kishte Luis Mago skadoi në minuta 16 nga fundi.

Peruja ishte e pafat. për të mbajtur tre pikë, me portierin venezuelian Miell Wuilker duke e bërë një mbrojtje të shkëlqyeshme në një refleks vendimtar për të hedhur topin në minutën e fundit të ndeshjes.

"Ne jemi pak të mërzitur sepse mendojmë se meritonim të fitonim," tha kapiteni peruan Paulo Guer rero. “Ne thjesht nuk mund ta gjenim topin e fundit.

“Ne bëmë atë që mundëm. Mungonte vetëm një gol. “

Pjesa e parë ishte një pikë fillestare, por gjërat u përmirësuan në pjesën e dytë me Perunë që fitoi ndaj kundërshtarëve të tyre. një nga dy ekipet e vetëm të Amerikës së Jugut që nuk kanë fituar kurrë Copa America.

Shorti do të thotë që të dy ekipet janë barazuar në vendin e dytë në Grupin A, pas Brazilit, i cili mundi Bolivinë 3-0 në hapjen e turneut të Premten.

Peru do të përballet me Bolivi të martën në raundin e dytë dhe Brazili do të përballet me Venezuelën të njëjtën ditë.